Kasutaja: Parool:
Nothing to see here...
Nothing to see here...

Aga kus on kolmas Eesti naljafilm?
Aga kus on kolmas Eesti naljafilm?

Nali otsas. Minge laiali.

02. jaanuar 2003 | Jan Garshnek

Neljapäev on kalapäev. Ja miskipärast just neljapäeviti näitavad eesti kanalid romantilisi, nutulisi, tragikoomilisi ja dramaatilisi linateoseid. Minu arust kalapäeval võiks küll nalja näidata, sest ega kala ju suurt ei toida. Nali aga, teadagi, aitab nälga peletada küll. Ühel sellisel neljapäeval jõudsin ma mõningase arupidamise järel ehmatavale mõistmisele, et ega lood meie tele- ja kinomaastikul olenemata nädalapäevast üleüldse nalja osas teab mis kiita polegi.


Kuigi tegelikult on juba ammu teada, et eestlased üks väga naljahimulik rahvas on. Ja kui nali, siis olgu ikka korralik ja tummine tükk, et veel hiljemgi saaks selle üle omaette kõkutada. Näiteks pidi just inglise huumor eestlastele väga hingelähedane ja natuurilt sobilik olema. Kusjuures seda ütles mingis telesaates ka üks prantslane, kes kurvastas selle üle, et eesti mats prantsuse naljast aru ei saa. (Positiivne oli sealjuures küll see, et ta seda peaaegu sulaselges matsikeeles ütles). Ma ei nõustuks, sest tegelikult on ikka paar naljakat filmi sealgi tehtud. Aga eestlase inglisnalja lembust tõestab minugi arvates kasvõi see, et enamik selle kullafondi kuuluvaid sarju on meie kanalitel suure menuga maha mängitud - julgegu keegi öelda, et tal omal ajal mister biini vaadates suurest naerust piss püksi ei tulnud. Või ei olnud see naljakas, kui benni hill kellelegi jalaga tagumikku andis? Oli küll. Eriti kõva sari oli veel halvasti käituvatest meestest, mida praegu ka ühelt põdrakanalilt näha antakse. Rääkimata kultussarjast alloo-alloo, mille mõjust rahvale räägib ka kõnekas fakt, et aeg-ajalt siin-seal kuulda võib, kuidas üks vestluspartner (enamasti mees) ütleb teisele vestluspartnerile (enamasti naine) „Juuu stuupid vumäään!“ Mis erilist populaarsust, nagu ma olen märganud, küll ei taga.

Viimasel ajal paraku enam telkusse (vähemalt Eesti kanalitele) uusi naljakaid sarju pole ilmunud, mistõttu võiks loota, et kino rahvast naerutab. Aga kino-onud näitavad komöödiate pähe rohkem pubefilme, mis on sama naljakad ja üksteisest erinevad kui kaks peotäit liiva. Ja see on kaunis nukker. Isegi mõned üksikud sekka sattunud paroodiad pole enam naljakad, sest paljas relv ja õudne film on juba nähtud ja enam paremaks sel alal minna ei saa.

Samas pole ka eriline saladus, et kuigi eestlane hirmsasti nalja armastab, on ta mõlemat eesti oma naljafilmi, milledest üks haigetest ja põduratest robinsonidest ja teine ninakatest Tallinna puhkajatest jutustab, juba vähemalt paarkümmend korda näinud, sealt pikki lõike peast tsiteerida oskab ja sellest hoolimata ikka ja jälle vaatab, kui aga kuskilt näidatakse. Kes päris võsas elab ja neid kaht veel eriti palju näinud pole, sellele tuleb ja näitab kinobuss. Ja kui Eesti kolmas oma naljafilm tehakse, õpitakse ka see kindlasti pähe.

Lisaks kahele naljafilmile on Esimeses Eestis tehtud kahte naljasaadet ja Teises Eestis ühte ja ei saa kurta needki erilise ebaedu üle. Eriti hästi läks veel sellel Teise Eesti saatel, Vigla-vreemja sõul, sest intellektuaalsed Esimese Eesti Ekspressi ajakirjanikud ütlesid umbes tuhat aastat peale saate algust, et tegelikult on see elu ise, mida seal näidatakse ja sellest peaksid kõik aru saama. Mispeale polnud kellelgi enam mögisemist ja kõik, kes seda sarja vaatasid, julgesid sellest ka kõva häälega rääkida.

Ja ülejäänud naljasaated? No teate küll, need mõlemad olid algul raadios - üks on see mida vanaema ei vaadanud, sest see oli tema jaoks liiga kreisi ja teine on see, mida vanaema vaatas, sest seal oli juttu temasugustest kobedatest tegelastest. Aga nende tegemiseks ei jätkunud enam naljakaid ideid ja seepärast nad ära lõpetatigi. Ja see ongi põhimõtteliselt kõik. Multikatest ma räägin mõni teine kord.

Milles siis küssa? Olgu pealegi, et enam välismaist nalja maale ei tooda, kas siis eestlane tõesti ise ka ei saa nalja tehtud? Ehk olgu, seesama endine raadiosaade valdurist ja maiest valatakse suure kisa ja kehkendamisega filmivormi ja nagu ammu enne filmi nägemist teame, on see tulevane klassika ja võib-olla parim eesti film ever. Loodame igatahes, muidugi. Filmi promomiseks on ju ikkagi tehtud juba kaks suvetuuri, mis peaaegu igale maltsakasvanud laululavale on jõudnud. Pluss väga osavalt sosistati edgarile kõrva, et kui ta sellises rahvalikus filmis pisut krusajuhti mängib, ega siis heldinud valijad sügisesel häältejagamisajal tedagi kuivale jäta – ja edgar läkski liimile.

Aga üldiselt, ega ei tehta naljafilme. Raha pole. Samas, nagu selgub, on kultuurkapitalil, mis võiks eesti nalja toetada, raha ülegi. Sest selles imelikus asutises ei pandud kolm aastat tähele, kuidas pealik igal õhtul, viiesajaste pakid hõlma all pungitamas, selle raha eest kaarte ja vürhvleid käis mängimas. Ja kui mitu naljakat filmi oleks saanud selle raha eest teha? Ühe ehk ikka, kui kokkuhoidlik olla. Kaks, kui panna filmi ainult üks pullivend ja lasta tal kogu töö ära teha. Oja pets oleks raudselt ära teinud. Film(id) saanuks kuulsaks kogu maailmas ja toonuks sisse niipalju, et tegijad võinuks ise kultuurkapitali mingi summaga toetada. Aga nüüd on juba hilja, mis läinud, see läinud. Teine madala eelarvega filmi tegemise variant: võib katsuda filmi tegemise taaskord sokutada valimiste eelsele ajale ja meelitada filmi osalisteks võimuihaluses poliitikamehi, kes seesuguse reklaami eest raha ei võta (vähemalt edgar ei võtnud). Tuleks vist päris naljakas film ka.

Paraku niikaua, kui asjad paremaks lähevad, tuleb siiski igaühel ennast ise lõbustada. Mis pole muidugi eriline probleem, sest oma nali on ikka kõige naljakam. Ja sellega ei maksa ka koonerdada, sest nagu üldiselt teada – hea naer on alati parem kui sitt seks.

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid