Kasutaja: Parool:Ali G a.k.a. Sacha Baron Cohen

05. november 2002 | Shnek

Enamik ameeriklasi tunneb siiani Ali G-d vaid kui Madonna sohvrit laulu “Music” videost. Ma ei tea, kui palju teie temast kuulnud olete, aga hoiatan igaks juhuks ette, et 'Ali G in da House' jõuab meie kinoekraanidele pisut enam kui kuu pärast. Seega räägime umbkaudselt ära, mida sealt oodata võib. Westside!


Õigemini peaks juttu alustama hoopis Sacha Baron Cohenist, sest just nõnda kõlab Ali G kodanikunimi. Sacha sündis 1970.aastal juudist ema ja uelslasest isa perekonda. Perele kuulus mitmeid rõiva- ja rätsepaärisid Londonis ja Cardiffis ning koos vendade Errani ja Amnoniga ei jõlkunud ta erinevalt Alist getos, vaid õppis korralikus Haberdasheri erakoolis. Seal sai Sacha muuhulgas tuntuks sellega, et käis kõikjal, korvpall kaenlas - ja seda hoolimata asjaolust, et koolil polnud korvpallivõistkondagi. Sessamas kolis kohtus ta muide ka Dan Mazeriga, kellest aastaid hiljem sai Ali G produtsent.

Juudisoost pärinemine mõjutas Sachat noores eas mitmeti. Ta liitus 1989.aastal Habonimi juudi noorsooühendusega, mille koosseisus näitles Neil Simoni lavastuses Biloxi Blues. Umbes sel ajal ehk enne kahekümneseks saamist otsustas ta veeta aasta Iisraelis Rosh Hanikra kibutsis (kollektiivne asustus, midagi kommuunilaadset), et saada aimu, kuidas tema ema esivanemad võisid elada. See kogemus aitas tal ilmselt jõuda selgusele iseendas ja oma religioossetes põhimõtetes.

Peale Ühendkuningriikidesse naasmist asus Sacha omandama haridust Cambridge’i ülikooli Christ's Colleges. Paljujõudva mehena kirjutas ta ülikooli ajal väitekirju mustade ja juutide kultuurist ning probleemidest, millega etnilised vähemused silmitsi seisavad, unustamata samas ka näitlemist – ta osales nii ülikooli kui West Endi lavastustes. Pealegi polnud need mingid lihtsad lavastused – muuhulgas usaldati talle peaosa etenduses 'Viiuldaja katusel' ja 'Minu veetlevas leedis'!

Peale kraadi omandamist jändas Sacha mõnda aega komöödiaklubidega, kuni 1996. aastal Paramount Comedy Channel talle võimalust pakkus. Ta pidi kehastama pleegitatud peaga austerlast Brunot, kes kahe saate vahel Euroopa moeshowdel kuulsustega piinlikke intervjuusid läbi viis. See ja lühikest aega kestnud noortesari F2F viisid Ali G karakteri sünnini.

1998. aastal püüdis Sacha rolli Channel Four hilisõhtuste uudiste paroodias 'The 11 o'Clock Show'. Ta saatis produtsentidele demo, kus mängis albaanlasest reporterit, kes teeb intervjuud jahimeestega ja soovitab neil rebaste asemel hoopis vange koertega taga ajada. Ikka selleks, et vanglad tühjemaks saaksid. Produtsentidele Sacha meeldis, kuid nad palusid tal välja töötada uus, segase etnilise päritoluga karakter, kes meeldiks kõigile. Ali G oligi sündinud.

Menu oli tohutu. 1999. aastal võitis Sacha British Comedy Awardsil parima uustulnuka tiitli. 2000.aastal sai alguse iseseisev sari 'Da Ali G Show', samal aastal tuli auhindu juurde veel mitmetelt keeruliste nimedega asutustelt, kelle meelest oli ta muuseas Aasta tegija ja Multikultuurne. Briti teles on ta vaieldamatult praeguseni suurimaid tähti, nüüd on aeg täispika filmiga vallutada kogu ülejäänud maailm.

Mis siis on Ali G fenomen? Püüame peamised märksõnad üles loetleda. Esiteks töötab väga hästi seesinane “sassis etniline päritolu”. Sest nagu Ali G ise väidab, on ta must. Ta räägib jamaika aktsendiga (või vähemalt püüab seda teha) ja jutlustab rassilisest diskrimineerimisest, mis teda kogu aeg tabab. Ja see meeldib mustadele, kuigi mõned aktivistid on püüdnud teda tembeldada rassistiks, kes naeruvääristab mustade tänavakultuuri. Ja see meeldib jälle valgetele, kes ei saa aru, et suurem osa naljadest on just nende pihta sihitud. Ta ütleb kõikide naiste kohta bitch või whore ja see meeldib meestele. Erinevalt Sachast pole Ali eriti koolis käinud, või nagu ta ise ütleb, 'need kolm tundi olid ta elu igavaimad'. See ilmselt meeldib noortele koolipõlguritele. Peale selle – teiste piinlikkusse seisu sattumist näha meeldib kõigile, eriti, kui tegu on tuntud persooniga. Aga just sellega Ali G tegeleb – ta küsib piinlikke ja segadusseajavaid küsimusi, mis lihtsalt on naljakamad kui Tom Greeni haiglane tõmblemine või Jackassi masohhism. Teleseriaalist loen oma lemmikuks osa, kus külalisteks Beckhamid – neid pookis ta nii, et lausa kahju hakkas. Alates tutvustamisest – iga mees tahab olla ühtviisi nii tema (Beckhami) saabastes kui tema naises – kuni rohkete fraasideni a' la 'no disrespect to your bitch' ja soovini neid sohval rahva ees ühtesse astumas näha. Ja kui Becks viimasest häbelikult keeldus, pakkus Ali seda rasket tööd tegema iseennast.

Ja muidugi on naljakas viis, kuidas Ali oma ootamatuid küsimusi esitab. Ta pikib sisse lugusid oma onust Jamalist, klemmist Dave’ist, pruudist Juliest ja oma gängist, Da West Staines Massive’st. Mis talle meeldib? Talle meeldib paavst, Tommy Hillfigger (jah, kaks l-i ja kaks g-d), oma bitchidega chillida ja The Corrs, sest nad on heas vormis, kõik kolm. Ta räpib oma saates Mohammed al Fayediga, Harrodsi keti omaniku ja printsess Diana peaaegu-et-äiapapaga ning õpetab Jarvis Cockerit korralikku muusikat tegema. Ja tema saatele teeb reportaazhe Inglismaalt ja inglastest kasahhist reporter Borat (arvake, kes teda mängib!), kelle sketshide põhjal tundub, et inglastele meeldib iseenda üle ikka päris julma nalja heita.

Nii et kõigile meeldib Ali G? Mitte päris. Möödunud aasta MTV Europe Music Awardsil Saksamaal saatis Ali G õhtujuhtimist külm vastuvõtt, et mitte öelda halvakspanu. Eks asi ilmselt selles, et sakslastel on kuuldavasti huumorimeelega üldiselt kehvasti. Ometi oli Ali väga sõbralik ja rääkis kogu Euroopale, kui tore koht on Saksamaa, mis andis meile näiteks Beethoveni. Which is the bestest dog film ever. Respect!

PS. Kui peaks huvi olema sõbrale tavapärasest erinevat meili saata, siis aadressil whoohoo.co.uk tõlgitakse teie inglisekeelne kiri muuhulgas ka korrektsesse Ali G keelde. Tulemus on naljakas, ma luban.

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid