Kasutaja: Parool:
"Mis kriitikud? Joome parem teed!"
"Mis kriitikud? Joome parem teed!"

Kuraditosin küsimust kriitikast

10. september 2002 | Lauri Jürisoo

Kriitika ja kriitikute vajalikkuse üle on aegade hämarusest peale arutatud. Debatt näib vaibuvat ainult sõja ajal, mil inimestel ei ole nii palju vaba aega. Seetõttu üritab MOVIES.ee ülevaatlik olles korduma kippuvatele küsimustele praegu ning siin vastuse anda. Targemaks saavad loodetavasti nii tädi Maali, end raskelt targaks pidavad filmigurmaanid kui Yoda ise. “Begun this article has...”


1. Mis või kes on kriitik?
Isik, kes midagi või kedagi kritiseerib.

2. Kas kriitikud on lollid?
Ei ole, vähemalt mitte lollimad kui teised inimesed. Neil on maailma asjade kohta oma arvamus ja nad ei häbene seda teistele suuremas või vähemas koguses peale suruda.

3. Mis teeb kriitikust Kriitiku?
Tõeliselt (vaimu)suur Kriitik materialiseerub täpselt nii kui paljud teisedki asjad siin maailmas: inimeste usus. Kui piisavalt palju seltsimehi ikka veendunult usub, et X on tõeliselt hea kriitik, siis nii ka jääb. Kui ta aga enamike meelest ainult sõnadega onaneerib, peab ta rahuldava tulemuseni jõudmiseks veel vaeva nägema. Kaasa aitab siin piisav annus enesekindlust, usk oma sõnadesse, ja miks mitte reklaami.

4. Miks kriitikutele Hollywoodi toodang ei meeldi?
Meeldib ikka, vähemalt mingi osa sellest. Mõned seda avalikult ei tunnista, kartes ilmselt, et sõna kriitik defineeritakse nende puhul edaspidi “filmisõber”, mitte “väljavalitu, tõeline gurmaan”. Igal kinohuvilisel, nagu kriitikutelgi, on oma maitse. Mõni kaldub Hollywoodi toodangu poole, mõni kusagil Tðehhoslovakkia metsade keskel vändatud arthouse’i poole. Aga kriitikutele tundub tihti kindlam näidata oma eelistust nn tõsise kraami suhtes. Siis ei arva keegi, et nad mingid – oh õudust! – isehakanud on.

5. Kuidas kriitikud omavahel läbi saavad?
Nagu elus ikka. Mõned on omavahel semud, mõned ei salli üksteist töömeetodite, suhtumise või teiste erinevuste süül silmaotsaski. Kõige halvematel juhtudel hakatakse kolleege ajakirjanduses päris ja mitte-päris kriitikuteks lahterdama. Lahterdamine on juba inimeste loomuses. Naljakalt kirjeldab seda oma raamatus “Vaibarahvas” fantaasiakirjanik Terry Pratchett –esimesed inimesed nimetasid end inimesteks, kohatud võõra hõimu aga “teisteks inimesteks” ja, kui halb päev oli, “vaenlasteks”.

6. Mis on kõige hullem asi, mis võiks kriitikut tabada?
Arvamus, et kirjutama peab alati teatud reegleid või kondikava järgides, kindlaid asju välja öeldes. Miski pole hullem kui masstoodanguga küllastunud ajakirjandus (nojah, suurtelt poistelt üle tahi saada on ka kole).

7. Mis on kriitika juures põhimõtteliselt valesti?
Noh, nagu Tallinn eales valmis ei saa, leidub siingi vallas alati norimist. Märgin ära paar omapoolset tähelepanekut. Filmide hindamine ühest viieni või üldse numbriliselt. Palju toredaid inimesi on linaloo kallal vaeva näinud, tihti pika aja vältel, ent siis tuleb miski asjamees ning üritab kogu seda valatud higi näiteks ühekohalise numbriga kokku võtta. Mis on nagunii erapoolik ja seega suhteline.
Mulle ei ole kunagi päriselt meeldinud filmidele numbreid, tärne või muud sarnast nänni jagada. MOVIES.ee puhul teen erandi, sest käsk on vanem kui meie ja enamik maailmast ei saa nagunii kunagi teada. Pealegi on iseenesest üpris lahe nähtud kraami kohta kuhugi numerusi ritta seada.

Sellest lähtuvalt: igal aastal uuesti välja antavad kriitikakogumikud a la Fred’s Movie & Video Guide on pahad. Filmikunst vananeb teatavasti kiiremini kui näiteks kirjandus ning seetõttu võib kusagil 60-ndatel julge teemakäsitlusega revolutsiooni teinud kaka uhkusega veel kaua head hinnet endaga kaasas kanda.

Lugejate meelest on kriitika juures põhimõtteliselt valesti ka see, et hinnatakse erapoolikult ja oma vaatenurgast lähtudes. Kuid mida paganat siis aluseks võtta? Näita mulle üht asja, mis EI OLE suhteline ja muutuv – sa oled siis targem mees kui mina.

8. Milleks kriitika vajalik on?
See polegi otseselt kellelegi vajalik. Mõnikord nõrkusehetkel võib tõesti igaüks soosivast arvustusest lükatuna kinno minna, ent see ei tähenda veel, et talle pakutav meeldib.

Eesti filmikriitika nn grand old man Jaan Ruus on öelnud targasti umbes nii: “Kriitika on nagu suunamärk: sellest võib juhinduda, aga igaüks liikleb ikkagi oma reeglite järgi.” Mõte jäi samaks, aga tsitaat ei jäänud mul vist päris täpselt pähe.

9. Kas kriitikud on filmide suhtes liiga nõudlikud?
Ainult siis, kui nad oma töö ja hobi sümbioosist, filmide vaatamisest,

10. Kuhu kadusid vahepeal Eestist kõik filmiväljaanded?
Peamine põhjus oli muidugi rahapuudus. Ajakirju võiks olla kasvõi mitu, kui leiduks lahke rahastaja, piisavalt reklaamitellijaid ning muidugi piisavalt neid usinaid võrukaelu, kes seda osta ihkavad. Paraku on Eesti turg viimasel ajal ahtake; paljud annavad raha millegi eest ära ainult siis kui tingimata peavad.

11. Milliseid kriitikuid siis usaldada?
Eks ikka noid, kelle arvamus sinu omaga kõige tihemini kattub. Tundub, et teil on liin.

12. Kes on kõige karmim kriitik?
Lugeja. Tundub kuidagi ebaõiglane, et tema väärtuslikud mõtted ei huvita kedagi, kuid selle saamatu amatööri (kes ta seal parajasti on) või lihtsalt koleda inimese arvamus trükitakse ära.

Kõige aktiivsemad kadetsejad jõuavad otsaga MOVIES.ee saidile uudiseid kommenteerima. Ma olen viimasel ajal neid üsnagi huviga lugenud. On arukaid mõtteavaldusi, aga enamik teisi uluvad ja kiristavad hambaid lihtsalt võimaluse pärast. Tehke ausatele kodanikele teene ja tõmmake endale kott pähe.

13. Miks kriitikud ise filme ei tee, kui nad enda arvates nii targad on?
< õpetliku häälega > Aga teevad ju vahel. Minu mälu järgi viimasel PÖFF-il näidatud “The Contender” on üks selline.

***
Selle artikli moraal: kriitik on siiski inimene nagu kõik teisedki liigikaaslased. Püüdke meid mõista ja mitte hukka mõista, nii kui meiegi anname andeks oma vaenlastele. (Vähemalt mina annan. Vähemalt annaks, sest mul enda teada pole otseseid vaenlasi.)
Kui nüüd keegi leiab, et oli ikka üks mõttetu artikkel, siis vastan kahe samaväärse argumendiga. 1) Ise oled. 2) Oma süü, et lõpuni lugesid, mina olin liiga uhke, et paluda.

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid