Kasutaja: Parool:

Suve kõige dõubim film on saabunud!

06. august 2002 | Lauri Jürisoo

Pealkiri võib mõnele nüüd vale mulje jätta, et MOVIES.ee püüab antud filmi arvustades ekstra popp ja noortepärane olla. Ei püüa. Ülalmainitu on tõsi: „Scooby-Doo“ on kahtluseta suve kõige dõubim film.


Enne, kui arvustuse juurde liigume, tahan eelmise lause lahti mõtestada.

Meie teise riigikeele varamust pärinev sõna dope (dõup) ise tähendab Silveti sõnastiku andmetel muuhulgas „tobu“, „narkomaan“ ning „uimasti“. Meie lisame noorte inimestena, kes kasutavad suhtlemisel slängi ja puha, siia ritta tähenduse „kiiksuga lahedus“. Nii et pealkirja mõistke nii: „Scooby-Doo“ on käesoleva suve kõige tobedam film, kõige (kiiksuga) lahedam film ja ... kõige paremini maskeeritud narkofilm.

Eelkõige mõistke aga, et kogu-pere-meelelahutusena pakendatud ning reklaamitud „Scooby-Doo“ on niðikaup. See pole mõeldud kaugeltki igaühele – maailmas ei ole õigupoolest midagi, mis sobiks igaühele, isegi hingamisega tekib mõnel probleeme. Võite päris kindlad olla, et suurem osa publikust lahkub kinosaalist vihasena. Sest viimased poolteist tundi, millele muuseas rahagi kulutati, oli niivõrd tobe ja mõttetu.

SD liigub üldjoontes Raja Gosnelli varasemate lavastuste („Üksi kodus 3“, „Ikka ilma suudluseta“, „Suure mamma maja“) vaimus, sobides by default ja eelkõige nooremale vaatajaskonnale. Nende jaoks on see piisavalt kirev, tormakas ja muretu, et muljet avaldada. Ja nimitegelane (+ üks temasarnane üllatustegelane) on kuradi vahvalt animeeritud, armsamaid arvutiga loodud filmikangelasi eales.

Teine võimalik sihtgrupp on minusugused vabameelsed kodanikud, kelle jaoks mõiste „hea huumor“ ei ole kindlalt piiritletud. Selliseid inimesi ei olegi muide nii palju. Ühed naudivad inglaslikke nalju, teised ameerikalikke, kolmandad absurdseid, neljandad viisakaid jne jne, aga vähe on neid, kes huumorilt sisu või viisakuse osas midagi ei eelda.
Omad piirid on küll igaühel, ent siiski...

Aga liigume hetkeks tagasi teise lõigu lõppu. Mida tähendab see „kõige paremini maskeeritud narkofilm“? Seda, et SD sobib meelelahutuseks hingelt hipidele ja muidu kanepiarmastajatele. Peategelaste kohal hõljub nimelt tore muretu õhkkond ja üllatuslikult palju viiteid marihuaanale. Miks igavesed lillelapsed Shaggy ning Scooby-Doo alati näljased on? Miks keegi kambast ei märka, et nende kaaslaseks on inimkeelt rääkiv jurakas koeravolask? Miks on Shaggy lemmikuks tüdrukunimeks Mary Jane? Eriti laheda viite avastas ajakiri Empire: valdav osa loost leiab aset saladuslikul saarel, hüljates SD multikasarja osade tüüpilise ülesehituse („like, the whole movie’s one big trip, man!“).

Parim etteaste tuleb Matthew Lillardit, kes võttis Shaggy rolli üle Mike Myersilt. Temas on ekraanil nii palju energiat, süütust ja lapselikku sarmi, et tulevasele sarjale paremat sümbolit ei oska otsidagi. Eeldusel, et Scooby ise veel piisav sümbol pole. Freddie Prinze Jr.-i vihkajad võivad samas rahulikumalt hingata: hoolimata rõvedast juuksevärvist on ta piisavalt vähe ekraanil, et lasta teil hinge tõmmata.

Ma ei ole kunagi „Scooby-Doo“ multikaid vaadanud ega oska öelda, kui palju filmis nende atmosfääri ära tabatakse. Ilmselt on värk kindlates kätes: stuudiobossid andsid kohese kinoedu toel tegijatele loa aastaks 2004 teise osa valgele linale tuua. See kannab nime „Scooby-Too“.

Minu lõplik arvamus: SD on, nagu öeldud, niðikaup. Seda ei ole võimalik soovituse peale nautida, selle peab enda jaoks avastama. Kui te enda jaoks siit midagi ei leida, pole midagi katki. Maailmas on palju filme ning ühe ivast ilmajäämine ei ole kuigi suur õnnetus.

See arvustus sisaldas nüüd rohkem lahtiseletamist kui enamik osanuks „Scooby-Doo“ puhul oodata. Aga ma olen kindel, et te andestate, sest SD on lisaks eelnevale kahtlemata suve (ja kasvõi viimaste aastate) kõige alahinnatum ja valesti mõistetum film.

Ärge pange tähele, et enamik kriitikuid seda materdab. Nemad on samuti inimesed ega suuda seetõttu täielikult mõista asju, mis jäävad nende kindlalt väljakujunenud maailmapildist väljapoole.

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid