Kasutaja: Parool:Oscar!!!

26. aprill 2002 | Lauri Jürisoo

74. Oscari-gala toimub juba mõne päeva pärast. MOVIES.ee ei kavatse kinoaasta tippsündmuste hulka kuuluvat 24. märtsi õhtut loomulikult ignoreerida. Siit ta tuleb: meie noorusliku kollektiivi spekulatsioonid tänavuste võitjate kohta, garneeringuks kiire pilguheit minevikule.


Alustuseks peab tunnistama, et Oscari-võitjate ennustamine on sama keeruline ning vähe tänuväärt tegevus kui seltskonnadiivale tagasihoidliku käitumise võlude selgitamine. Auhinnatseremoonia on tsiviliseeritud sõda, kus ei kehti mingid reeglid peale ühe: be there or be dead!

Tegelikkuses on võimatu kindlalt teada, mida endid Ameerika Filmiakadeemiaks nimetav määratu inimhulk ühel või teisel puhul eelistab. Hulgaliselt nominatsioone korjanud linateoste puhul on mingite favoriitide sünd küll märgatav, kuid mõnigi õhinal puu otsa õuna järele roninud poisiklutt on sihtmärgini jõudmata alla kukkunud ja kisaga kaebama läinud, et talle liiga tehti. See oli nüüd metafooride keeles ja Oskar Lutsu tsiteerides öeldud, aga mõistate ehk küll. Näiteks võib tuua sellised õudsad fiaskod nagu Spielbergi “The Color Purple” (1985) ja “Turning Point”. Mõlemad kandideerisid 10 auhinnale, aga said ümmarguse nulli.

OK, asume potentsiaalseid võitjaid valima. Hea, et me seda raha peale ei tee.

Näitleja
Kandidaadid: Russell Crowe (A Beautiful Mind), Sean Penn (I Am Sam), Will Smith (Ali), Denzel Washington (Training Day), Tom Wilkinson (In the Bedroom).

Nagu peaaegu alati, käib siin tihe rebimine ning ühest liidrit pole. Meie panus jääb – sest kedagi peab ju valima! – Crowe’i peale, kuigi ta juba kolmas aasta järjest nimekirja jõudis ning mullu “Gladiaatori” eest pärjatuna koju läks. Tema rollisooritus “Piinatud geeniuses”, mida püüdsid muuhulgas Tom Cruise ja Jim Carrey, on rare thing of beauty indeed. Crowe annab taas närku mitmekülgsusest, näidates seekord oma õrnemat poolt ja luues ühe viimase aja meeldejäävaima sümpaatse nohiku kuju. Matemaatika ei ole veel iial nii seksikas olnud.

Tõenäoline oleks ka Will Smithi võit, kes olla “Ali” nimiosaks end nii füüsiliselt kui vaimselt tõsiselt kokku võtnud. Selle kahjuks räägib aga leige vastuvõtt USA kinodes, ehkki filmi muidu kiidetakse; 8 nominatsiooni korjanud “Piinatud geenius” on seevastu üks tänavusi Oscari-lemmikuid.

Penn, Washington ning Wilkinson paistavad olevat nn täitematerjal, kelle jaoks ruumi ei jää. Irooniline oleks muidugi Washingtoni üllatusvõit, kes prestiiþikates draamades “Malcolm X” ja “The Hurri-cane” tühjade kätega jäi.

Näitlejanna
Halle Berry (Monster’s Ball), Judi Dench (Iris), Nicole Kidman (Moulin Rouge), Sissy Spacek (In the Bedroom), Renée Zellweger (Bridget Jones’s Diary)

Kindel liider taas puudub. MOVIES.ee julgeb pakkuda põhilisteks konkurentideks Zellwegerit ja Kidmanit, kes mõlemad viimasel ajal edukalt karjääri teevad ja nüüd oma esimese nominatsioonini jõudsid. Kui võidab esimene, on see Hollywoodi tunnustus brittide maitsele, kes oma “Bridget Jonesist” hullupööra vaimustuses on. Viimase puhul tunnustab Hollywood muusikalide taassündi “Moulin Rouge’i” näol. Nii et meie valikuks jääb Zellweger, kelle roll on Kidmani omast mitmekülgsem. Kui viimane kandideeriks õudukaga “Teised”, kalduksime tema poole.

Dench mängib küll reaalselt eksisteerinud inimest, mis on tänavu igati popp, aga tema kahjuks räägib kõrvalnaisosa-Oscar “Armunud Shakespeare’is” (1998). Väärikas daam viibis ekraanil ainult kaheksa minutit ning pälvis auhinna suht mitte millegi eest – vana juba, aga pole veel saanud. Spacek mängib seevastu tüüpilises Akadeemia “varufilmis”: üllatushitt kinodes, hea kah teine, paneme ruumitäiteks mitmel pool kandideerima.

Meeskõrvalosa
Jim Broadbent (Iris), Ethan Hawke (Training Day), Ben Kingsley (Sexy Beast), Ian McKellen (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring), Jon Voight (Ali).

Tõenäoline tundub Voight, kelle rollist spordikommentaator Howard Cosellina häid ja väga häid sõnu räägitakse. Mees olla kolleeg Smithi kõrval/kombel “Alis” täieliku muundumise üle elanud.

Meeldiv näha, et “Sõrmuse vennaskonna” näitleja samuti püünele pääseb. Ilmselt ei näe selles keegi enam lihtsalt fantaasiaseiklust, mis oleks lihtsalt vale suhtumine.

Naiskõrvalosa
Jennifer Connelly (A Beautiful Mind), Helen Mirren (Gosford Park), Maggie Smith (Gosford Park), Marisa Tomei (In the Bedroom), Kate Winslet (Iris).

Connelly saab “Piinatud geeniuse” edu inertsist auhinna ning on seda väärt. See naine lihtsalt särab!

Film
A Beautiful Mind, Gosford Park, In the Bedroom, The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, Moulin Rouge.

Pole kahtlust, et “Sõrmuse vennaskond” teeb puhta töö. Mastaapne, intelligentne ja haarav – tõsine konkurents lihtsalt puudub.

Lavastaja
Ron Howard (A Beautiful Mind), Ripley Scott (Black Hawk Down), Robert Altman (Gosford Park), Peter Jackson (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring), David Lynch (Mulholland Drive).

Peter Jackson. “Sõrmuse vennaskonna” tselluloidile toonud mees ei saa ometi auhinnast ilma jääda.

Mugandatud stsenaarium
A Beautiful Mind, Ghost World, In the Bedroom, The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, Shrek

“In the Bedroom”. Miks? Sest viiest nominatsioonist peab üks ka viljakandev olema. Üllatusvõitja oleks seevastu “Ghost World”.

Stsenaarium
Amelie, Gosford Park, Memento, Monster’s Ball, The Royal Tenenbaums

Originaalne “Memento”. Kui seekord koguni põnevikud kandideerima võeti (“Training Day” on teine), peab see mingi tulemuse tooma.

Võõrfilm
Amelie (Prantsusmaa), Elling (Norra), Lagaan (India), No Man’s Land (Bosnia ja Hertsogoviina), Son of the Bride (Argentiina)

Mis see muu ikka olla saab kui mullune festivalilemmik “Amelie”, mis leiab fänne aukartust äratava kiirusega.

Veel mõningad
Eriefektid - “A.I. Artificial Intelligence”
Grimm – “Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
Heli – “Black Hawk Down”
Helimontaaþ – “Pearl Harbor”
Kostüümid – “Moulin Rouge”
Kunstnikutöö – “Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
Laul – Paul McCartney “Vanilla Sky” (samanimelisest filmist)
Montaaþ – “Black Hawk Down”
Muusika – “A.I. Artificial Intelligence”
Operaatoritöö – Bruno Delbonnel, “Amelie”
Täispikk animatsioon – “Monsters, Inc.”

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid