Kasutaja: Parool:

Helikopterid ja üksikud loomad

22. märts 2002 | Marion Jõepera

Pärast Spielbergi “Reamees Ryani päästmist” on siia êanrisse kuidagi tekkinud auk. Mitte et sõjafilmidest puudus oleks, aga ükski ei ole jõudnud lihtsalt selle tasemeni.


Ridley Scott on aga mees, kes eelmainitud leveli taas saavutas. Pole see ka ju mingi ime, sama mees sai paar aastat tagasi hakkama Gladiaatoriga. Nüüd kandideerib meister oma uusima filmiga ka Oscaritele. Black Hawk Down on film , mida vaadates ei tohiks igav hakata küll kellelgi. Tegu on teosega, kus nii visuaalne kui ka sisuline külg on tugevalt üle keskmise. Film ei ole liiga palju keskendunud ühele tegelasele, mis kuidagi lisab sõja kaootilist meeleolu. J.Hartnett teeb siiani parima rolli ning nagu mees ise ütles, on see tema esimene film, mida ta ei häbene sõpradele näidata. Tegelane, kes kurdiks jäi, suutis oma osa lausa hiilgavalt välja mängida.Väga suure aplausi on ära teeninud nii operaator kui ka inimesed, kes on hakkama saanud mõnusa ja mõjuva helimontaaêiga.

Ka lugu ise pole liialt ühekülgne. Näidatakse ka kohalikke (eriti nende halvaks panevaid pilke), kuid siiski kuidagi liiga vähe. Hästi on välja toodud tõsiasi, et meestele ei meeldi lihtsalt sõda mängida, seda tehakse inimeste pärast endi kõrval. Paljudes sõjafilmides jääb see fakt mingis mõttes tahaplaanile, jättes mulje kuidagi nauditavast tapatööst.

Teos tundub ületavat isegi Pearl Harbourit, rääkimata meil hiljuti jooksnud Behind Enemy Line’sist. Viimane on ka loogiline, sest John Moore’i film keskendus ühe mehe tegudele. Black Hawk Downis on olemas üpriski tugev karakteriareng ning nagu juba eelpool mainitud, hea visuaalne külg, millega koheselt meenuvad õhust filmitud kaadrid, massistseenid, lennuki alla kukkumine ning tihti tänavatel jooksvad loomad. Üksik vankriga eesel oli keset meeletut sõjamöllu justkui nukruse ja väsimuse sümboliks.

Hans Zimmer, kelle talendist on võimalik aru saada, heites pilgu tema tööde mitmekesisusele- alates Lion Kingist lõpetades Gladiaatoriga, komponeeris muusika ka siia teosele. Ära tuleks mainida fakt, et üks parimatest lugudest ilmub alles filmi lõpus ning sealgi poole pealt. Kummaline on aga asjaolu, et sellise suurusega filmis, on muusikal küllaltki tagasihoidlik osa. Soundtrack ise on aga tõesti nauditav helikandja.

Black Hawk Down väärib kindlasti Oscari nominatsiooni parima lavastaja eest. Filmi läbib kiire tempo, mis sõda kirjeldava teose üpriski tõepäraseks muudab. See ongi Black Hawk Downi suurim pluss.

Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid