laupäev, 23. oktoober
MOVIES.ee - Catch a star!


Midagi magusat

11. aprill 2006 | Lauri Jürisoo
"Teeme hea filmi, Favreau ei mõista nalja!"
"Teeme hea filmi, Favreau ei mõista nalja!"
"Tõepoolest on pagana hea!"
"Tõepoolest on pagana hea!"
Mäng täies hoos
Mäng täies hoos
Kindlasti vaadata! (See kõlbaks pigem arvustust lõpetama, aga ma tahan, et sa loeks tingimata edasi.)

Kolmas film, mis tehtud Chris Van Allsburgi lasteraamatust. Varem olid "Jumanji", "The Polar Express". Varsti lisandub neile "Widow's Broom".

Zathura on saladuslik lauamäng, mis viib proovijad uude reaalsusse. Ehk lapsed, sest tüüpiline täiskasvanu poleks viitsinud seda karbist välja võttagi. Läbi elatakse ohtlik seiklus, mis õpetab kaaslasi austama ja nendega koos töötama. "Jumanji's" kasvas peategelaste koju džungel, kuid siin purjetab maja üldse minema. Kosmosesse.

Zathura pole nii hea nimi kui Jumanji, aga "Jumanji" pole kaugeltki nii hea kui "Zathura".

Sisult üldiselt sarnased, erinevad tulemused kui öö ja päev. "Jumanji" on kirev lihtsameelne möll, mille peamine vaatamisväärsus seostub efektidega (mis vahepeal möödunud kümne aastaga tõenäoliselt omajagu vananenud). "Zathura" võlub stsenaariumi, osatäitjate ja alles kolmandaks visuaalidega. Perefilmiks ei tahaks seda üldse nimetada (liiga sahhariinivaba ja muidu nutikas!), aga nii seda reklaamitakse.

Efektid ja muu trikitöö on muide täitsa eeskujulikud, eriti vaated ilmaruumile, mis panevad lausa vaimustuma. Nende tähtsus ongi vaid selles "kolmandajärguline", et nad teenivad lugu, mitte vastupidi. Lavastus on sisuga üldse nii hästi tasakaalus, et tahaks plaksutada... Varem "ainult" toreda näitlejana tuntud Jon Favreau näitas modernse klassikuga "Elf" (2003), et temas võib peituda perefilmide lavastamise geenius. "Zathura" ainult süvendab seda tunnet.

Asi pole ainult korralikus, humoorikas stsenaariumis, milleta ta poleks ilmselt lavastamisega jändama hakanudki. Asi on ka esitustes, mida ta näitlejatest välja meelitab. Suurem osa ajast pühendatakse kahele poisile, kellest ainult vanem võib uhkustada murde-eale lähenemisega. Jonah Bobo ja Josh Hutcherson pärisnimedeks. Noorte poiste rollidelt ei maksa oodata erilist mitmekesisust, eriti selle pideva äksi keskel, aga Favreau rõhub nende tugevatele külgedele (suurem on kalk ja hoolimatu, väiksem vingub) ning resultaat väärib püstiaetud pöidlaid.

Oma panuse annavad vendade isa kehastav Tim Robbins ta parimas feel-good vormis, oma vanuse kohta lubamatult seksikas Kristen Stewart ("Panic Room", "Speak") vanema õena ja komöödias ning märulis ühtlaselt pädevaks osutuv Dax Shepard. Kes meenutab Zach Braffi.

Muu kõrvalt leitakse võimalusi teha kummardus mõnele vanale heale ulmekale nagu "E.T." (jalgratas) ja "Signs". Ainuke norimisväärsus saabub niru välimusega zorgonite kujul: ilmselt polnud paremaks raha. Kui järele mõelda, võiks tegevus olla ka mitmekülgsem, maja piires ei leidu just palju vaheldust. Aga see oleks üldist taset arvestades juba kiuslik miinuste otsimine.

Favreau vändatud perefilmid rokivad. "Zathura" on see, mida sa tahad "Potteri" linalugude asemel näha. Ja kui ei taha, siis peaks.
Midagi magusat
Uude maailma minek
Relvaromanss
Rest In Pieces
Pornorock
Ise oled togu!
Vanuripõlve rõõmud
Kasahstan 2.1
Abielupitsa viiele
Alef Ström on acid
James Bond võtab puhkuse

Mis Sind MOVIES.ee portaalis kõige enam huvitab ?

  Filmitutvustused
  Filmikriitika
  Uudised filmimaailmast
  Kinokava
  Edetabelid
  Rohkem kui üks nimetatud asjadest


© 2001-2006 OÜ Remmelghein | E-mail: info [at] movies.ee | Kontseptsioon | Info | Autoriõigused | Reklaam