pühapäev, 24. jaanuar
MOVIES.ee - Catch a star!


Abielupitsa viiele

28. märts 2005 | Allan Appelberg
Quand Gilles rencontre Marion
Quand Gilles rencontre Marion
Euroopa kino säravamaid tegelasi Francois Ozon jätkab eksimatult.

Francois Ozoni viimane film "5x2" on allakirjutanu silmis järjekordne prantsuse kino võidukäik. Ozon, kes alustas palju positiivset kaja pälvinud lühifilmidega, paneb ka käesoleva filmi kokku viit erinevat abielujärku kirjeldavast segmendist, aga reastab need kronoloogiliselt tagurpidi. Loo jutustamist tagant ette on lähiminevikus viljelenud Christopher Nolan "Mementos" ja Gaspar Noé "Irreversible"is, aga erinevalt nimetatud filmidest ei vaja „5x2" algus lõpus selgitamist. Francois Ozon ütles intervjuus, et film pidi jääma avatuks ja vältima selgitusi. Eesmärk oli anda edasi võimalikult elutruu pilt ühe abielu kulgemisest, mis on täis vastamata küsimusi ja arusaamatut käitumist.

Film algab lahutuspaberite sisseandmisega ja lapse hooldamisõiguse paikapanekuga. Sealt suunduvad Gilles ja Marion hotelli, et viimast korda seksida. See tundub olevat pigem Gilles'i idee, sest sellest liidust on just tema hapram pool ja elab lahutust raskemalt läbi. Viimane vahekord kujuneb aga millekski vägistamise laadseks. Filmi algus on jõuline ja kergelt šokeeriv oma realistlikkuse tõttu: kuivade huulte matsumine, hingeldamine... Järgmine segment on pilt perekonnast, kus sirgub väike laps. Gilles ja Marion on sotsiaalselt aktiivsed, neile tulevad külalised ja lahti harutub traditsiooniline prantsuse kino.

Järgneb sünnitamine ja Gilles'i arusaamatu käitumine, millele režissöör-stsenarist Ozon lahendusi ei paku ning ka Gilles'i kehastaja Stéphane Freiss ütles, et see oli tema jaoks raskeim osa filmist, sest ise ta sellisele käitumisele motiive ei leiaks. Seejärel abiellumine, kus Ozon püüab rakendada ameerika kinole omaseid jooni. Viimane ja kõige naiivsem osa on Gilles'i ja Marioni kohtumisest, mis Ozoni nägemus Eric Rohmeri suvefilmidest, mille klišeerikkus saab filmi viimase jupina hoopis teise tähenduse. "5x2" kõik osad taotlevad erinevate kinokultuuride peegeldamist, mis psühholoogilisest draamast naiivse noortefilmini arenedes ka õnnestub.

Ozon sai jutustamisvormi idee Jane Campioni 1986. aasta telefilmist "Two Friends", kus film algab kahe sõbranna sõpruse lõpuga ja (taand)areneb tagurpidi ajani, mil nad olid kõige lähedasemad. "5x2" muudabki eriliseks teadmine, et kahe inimese suhted lähevad filmi arenedes aina paremaks ja viimases osas vaataja ootab, et nad kohtuksid, samas teades, kui kurvalt see suhe lõpeb. Natuke sadistlik, ent inimlik soov, sest ehkki igal suhtel on lõpp, kaaluvad üleelatud ilusad ajad lahkumineku üles. Ozon arvab ise, et suhte lõpp pole traagiline - tähtis on selle läbi tegemine: "Ma loodan, et filmi viimane kaader jätab vaatajasse soovi selle paari lugu läbi elada, sellesse uuesti uskuda."

Eraldi märkimist väärib peategelaste vaheline elekter, ekraanisära. Stéphane Freiss ja Valeria Bruni Tedeschi on justkui kokku (ja lahku minema) loodud. Freiss, kes on viimased kümmekond aastat teatris mänginud, suudab suurepäraselt oma rolli sisse elada. Bruni Tedeschi on Ozoni filmides arhetüüpne blondiin, kes mõjub Marioni osas samuti usutavalt. Ozon olevat Bruni Tedeschi poole pöördunud väga toore küsimusega: "Ma tahan sulle pakkuda rolli, aga ma pean teadma, kas sa nõustud olema ilus. See on tingimus." Kindlasti pidas ta selle all silmas tegelase kehastamist, mis ei muuda aga küsimust vähem naljakaks.

Võtteperioodil esines viiekuuline paus pärast esimese osa filmimist. Ozon peab sellise filmimise võimaldamist talle luksuseks, sest nii on võimalik stsenaariumi muuta ja uusi lähenemisnurki otsida. Ozon muutis filmimise käigus oma algset nägemust filmist päris palju. Näitlejate arvates venis paus liiga pikaks, ent andis samas võimaluse noorenduskuur kaalu kaotamise jms näol läbi teha.

"5x2" on täielik kannapööre Ozoni varasema loominguga võrreldes - kui näiteks "Bassein" oli müsteerium (üks parimaid üldse), siis ainsaks sarnasuseks selle abieludraamaga on vaataja roll. Nimelt Ozoni filmides peab vaataja ise lahendused leidma, Ozon parimal juhul vaid vihjab või ei tea isegi vastuseid. Ozon provotseerib ja jätab vaataja mõtlema, mistõttu arvamused tema talendist lähevad lahku. Viljaka lavastajana pole ta seni alt läinud ning kõik filmid on tunnustust leidnud.

Filmi ilmestab peaasjalikult itaalia estraadimeistrite muusika, eriti sümpaatsed lood on Paolo Conte "Sparring partner" ja Billy Solo "Una lacrima sul viso". Loomulikult ei ole film hea ainult tänu muusikale, aga kui see saadab sedavõrd nüansirikast ja elutruud näitlemist nagu "5x2" see on, võib öelda, et film on suurepärane.
Rest In Pieces
Pornorock
Ise oled togu!
Vanuripõlve rõõmud
Kasahstan 2.1
Abielupitsa viiele
Alef Ström on acid
James Bond võtab puhkuse
Girls don't cry
Pagana hea aastakäik
Laibaloendus on majas

Mis Sind MOVIES.ee portaalis kõige enam huvitab ?

  Filmitutvustused
  Filmikriitika
  Uudised filmimaailmast
  Kinokava
  Edetabelid
  Rohkem kui üks nimetatud asjadest


© 2001-2006 OÜ Remmelghein | E-mail: info [at] movies.ee | Kontseptsioon | Info | Autoriõigused | Reklaam