reede, 10. juuli
MOVIES.ee - Catch a star!


Pagana hea aastakäik

30. jaanuar 2005 | Allan Appelberg
Tsitrus, spargel, granadill ja...juust?
Tsitrus, spargel, granadill ja...juust?
"Külili" on kõigile neile, kes oskavad lugu pidada heast filmist ja veinipromillist..

Paul Giamatti on üks parimaid karakternäitlejaid stseenil. Tema tegelaskuju Miles Raymond on depressiooniga maadlev veinisnoob, kes enne kuivab kui joob halba veini. Kardinal Richelieu on öelnud: "Kui jumal tõesti keelas veinijoomise, oleks ta selle siis nii maitsva teinud?" Miles võiks veinialaste teadmistega raha teenida, ent ta üritab tulutult kirjanikuna läbi lüüa. Naiste osas on Milesil latt kõrgele seatud. Stephanie't ei võta ta lõpuni tõsiselt, kuna viimane on veini väljavalaja. Samas kui filmi lõpus näidatakse naist, kelle tõttu Miles depressioonis vaevelnud oli, siis käib peast läbi mõte, et armastus on tõesti pime.

Täieliku kontrasti Milesiga moodustab tema ülikooliaegne toakaaslane ja hea sõber Jack. Thomas Hayden Churchil on võimalus selle rolliga ka Oscari-gaala lavale tõusta, sest tema nimi seisab parima meeskõrvalosa nominentide nimekirjas. Jacki auks see tripp California veinipiirkonda ette võetakse. Nimelt on Jack abielusadamasse seilamas ning see reis on nädalase poissmeestepeo eest. "Külili" on noortekomöödia täiskasvanutele: naljad on elulisemad ja taotluslikke rõvedusi seal ei leidu. Reisi eesmärk oli algul veini degusteerida, golfi mängida ja muidu chillida. Peagi saab selgeks, et Jackil on kavas enne abiellumist mõne naisega magada ja leida naine ka Milesile. Church, kes meenutab natuke Willem Dafoe'd, meenus esmapilgul kunagi meie ekraanidelgi näidatud komöödiaseriaalist "Tiivad" ("Wings").

Stephanie on "üks ropp mimm" nagu Jack teda kirjeldab. Sandra Oh'il, kes on ühtlasi ka režissöör Alexander Payne'i abikaasa, on filmis üks seksistseen Jackiga, mille ees Church tõelist foobiat tundis. Võttel oli aga palju nalja saanud ning Payne olevat kaamera tagant karjunud, et Church usutavamalt "paneks". Teine naine seltskonnas, Maya, üritab samuti purunenud suhtest üle saada ning näitab üles kõvasid teadmisi veinide alal. Mayat kehastab piltilus Michael Madseni õde, Virginia, kes pani mõtlema veinitööstusse siirdumise üle.

Et filmi sisu jutustamine nüüd Kreisiraadio diktorisketšiks üle ei läheks, siirduksime muljete juurde. "Külili" pakatab elutervest huumorist ja melanhooliast, mis teeb sellest ühe viimase aja parima filmi. Alexandre Payne on kujunemas kvaliteedimärgiks, kelle projektide vastu tunnevad huvi mitmed suured nimed. Näiteks Jacki osast huvitus George Clooney, ent Payne ajas ta minema öeldes, et viimane on liiga kuulus. Payne'i eelmist projekti "Schmidti teekond" läbis samuti road-tripi element. Payne oli muuhulgas "Külili" stsenarist, adapteerides Rex Picketti eponüümilise teose, ja veinikaardi valija. Ollus, mida näitlejad liitrite kaupa alla kallasid polnud küll vein, vaid mingi promillita peet. See aga olevat näitlejate sisikonna nii sõlme keeranud, et vahepeal tuli kõhu normi saamiseks päris veini juua.

Alexandre Payne, sünninimega Papadopoulos on üks äraostmatutest indie-režissööridest, kes on võtnud missiooniks vändata väikseid filme elust endast. Parima lavastaja auhinda Palm Springi filmifestivalil vastu võttes tänas ta žüriid, ent lisas murega, et "maailmas on midagi viltu, kui väikeste, inimlike ja naljakate filmide tegemine on "saavutus" - see peaks olema norm". Payne'i kõrval tasub nimetada selliseid lavastajaid nagu Richard Linklater, Neil LaBute ja Zach Braff, kelle "Garden State" oli väga lootustandev.

Et eelnev kokku võtta ei pea just geenius olema - seda filmi peab nägema.
Kasahstan 2.1
Abielupitsa viiele
Alef Ström on acid
James Bond võtab puhkuse
Girls don't cry
Pagana hea aastakäik
Laibaloendus on majas
PÖFF 2004
Kes iganes ka ei võida, meie kaotame
Romantiline komöödia. Zombidega
Seventies coming back

Mis Sind MOVIES.ee portaalis kõige enam huvitab ?

  Filmitutvustused
  Filmikriitika
  Uudised filmimaailmast
  Kinokava
  Edetabelid
  Rohkem kui üks nimetatud asjadest


© 2001-2006 OÜ Remmelghein | E-mail: info [at] movies.ee | Kontseptsioon | Info | Autoriõigused | Reklaam