reede, 10. juuli
MOVIES.ee - Catch a star!


Laibaloendus on majas

10. jaanuar 2005 | Allan Appelberg
„Hello! Billy? Is anybody in here? I’m gonna get naked and take a shower, what’s going on!" Pablo Francisco õudufilmide kohta.

Kuna ameeriklastele jaapani õudusfilmide originaalid ei meeldi, siis tehakse neile lihtsamakoelised uusversioonid. Originaalid on liiga sügavamõttelised ning subtiitrid on iga ameeriklase õudusunenäoks. „Vimm" („Grudge") on tegelikult väga originaalitruu – üks produtsent Sam Raimi eesmärkidest kui ta palkas uusversioonile originaali lavastaja Takashi Shimizu.

Film algab sellega, kuidas üks mees on kauni naise kõrvalt, kes kannab millegipärast magades rinnahoidjat, üles tõusnud ning hüppab siis rõdult alla. Astus vale jalaga voodist välja? Pigem mitte. See on vaid üks mõistatuslikest surmadest, mis on seotud ühe vastiku majaga. Põhimõtteliselt on tegelasteks Jaapanis elavad ameeriklased, ent surma saab ka jaapanlasi.

Koduigatsust tundva Karen Davise osas on Sarah, Michelle ja Gellar, kelle vampiirinottimise oskustest siin filmis kasu pole. Jaapanis ei ole vampiire, seal on deemonid nagu Wu-Shu Ping ning Tai-Ho Li. Mulle pole Gellar kunagi meeldinud, mistõttu teda täbaras olukorras näha on tõeline rõõm. Sellises kahtlases jaapani õudusfilmi adaptsioonis võib temaga kõike juhtuda, erinevalt Vampiiritapja Buffyst, „Scooby-Doost" rääkimata.

„Vimm" on paljuski sarnane tiba parema uusversiooniga „Ring", kus õudne osa seisnes ehmatavates heliefektides. Nii ka „Vimmas". Laipmõrvari tulekust hoiatas ette pigem naljaka kui õudsena mõjunud kurguhääle tegemine. Üks koht oli tõesti ehmatav ning see oli vist teine stseen filmis, seega umbes samal ajal kui „Ringi" kõige jubedam koht. Üldsegi fun pole endale jooki peale ajada – see näitab vaid kui neitsilik õudusfilmide koha pealt oled.

Film valmis samadel võtteplatsidel, kus originaalgi. Muide vahe kahe filmi vahel on peaaegu olematu. Originaal valmis 2003, uusversioon 2004. Kui nüüd hakataksegi uusversioone kohe peale originaali valmimist tootma, siis võib tekkida olukord, kus võrdlusmomendi saamiseks ei tekigi võimalust, sest ühte filmi kaks korda järjest näha ka ei taha.

Kaameratöö eest vastutab Hideo Yamamoto, kes on jaapani uusõudukate isa Takashi Miike lemmikoperaator. Lavastaja Takashi Shimizu on jaapanikeelseid „Ju-On"e vorpinud juba neli tükki ja viies on valmimas. Ta on ise stsenarist. Uusversioon osutus esimesel nädalavahetusel sedavõrd edukaks, et viikendile järgnenud esmaspäeval näidati rohelist tuld järjele, mille jaoks esimese filmi lõpp otsad ilusasti lahti jättis.

Põhimõteliselt pole tegu halva filmiga, lihtsalt mitte midagi uut. Kuigi jaapani filmikunst on suhteliselt kaardistamata maa Ameerika produtsentide jaoks, hakkavad senivalminud uusversioonid juba vaikselt ära tüütama.
Abielupitsa viiele
Alef Ström on acid
James Bond võtab puhkuse
Girls don't cry
Pagana hea aastakäik
Laibaloendus on majas
PÖFF 2004
Kes iganes ka ei võida, meie kaotame
Romantiline komöödia. Zombidega
Seventies coming back
Ülehomme

Mis Sind MOVIES.ee portaalis kõige enam huvitab ?

  Filmitutvustused
  Filmikriitika
  Uudised filmimaailmast
  Kinokava
  Edetabelid
  Rohkem kui üks nimetatud asjadest


© 2001-2006 OÜ Remmelghein | E-mail: info [at] movies.ee | Kontseptsioon | Info | Autoriõigused | Reklaam