Kasutaja: Parool:

Maailmalõpp

End Of Days

plussplussplussmiinusmiinus

Ja kui need tuhat aastat otsa saavad, lastakse Saatan valla oma vanglast. Johannese ilmutus 20:7

Selline sünge ettekuulutus saadab uut Schwarzeneggeri thrillerit, mis ekspluateerib kaupmeeste poolt hiigelsuureks mulliks paisutatud millenniumi-teemat. Aluseks on spekulatsioon, et sajandivahetusel on kronoloogilisest ajakulust sügavam tagamõte.

Kui enamus kaupmehi püüdis lõigata tulu äkitselt päevakajaliseks muutunud võõrsõna abil või ümara numbrikombinatsiooni pookimisega kõige võimaliku külge, siis Hollywoodi filmitöösturid leidsid, et ka vanast aastanumbrist võib veel midagi välja pigistada ning 1999 keerati peapeale, mille tulemusena saadi 666 ja sobiv teema toitmaks sajandilõpu hirme.

666

Mis puutub kuuekombinatsiooni kandvasse "kõige kurjemasse", siis täna esineb too härrasmees kaasaegse inimese hirmudes pigem arvutiviiruse kui millegi muu kujul. Sestap olekski saanud märksa tõhusama sajandilõpu thrilleri teemal "Elu Maal pärast arvuteid". Kuna "Maailma lõpp" loodi aga justnimelt Schwarzeneggerit silmas pidades, on arusaadav, et 54-aastane endiselt terasest madinameisterile sobib relvaks Saatana vastu märksa rohkem tärisev automaat kui hiireke padjal. Ja nii tuleb ka Saatan sajandilõpu New Yorki klassikalisel kujul laenates ühe investeerimispankuri keha. "Maailma lõpu" Saatan Gabriel Byrne'i kehastuses ei jää alla Al Pacino omale "Kurjuse kaitsjas". Lisaks vääramatult heale maitsele iseloomustab Saatanat veel ka sõnulseletamatu menu õrnema soo hulgas ning rahuloleva muige taga peituv küünilis-optimistlik ellusuhtumine rääkimata toimetulekust erinevates ekstreemsetes olukordades (James Bond?). Ka lubab Saatan endale selliseid pisiluksusi nagu sigarett haiglas või lugupidamatute äkksurm (nt. stseen rulalauduriga). Kes, oh kes päästaks maailma sellise koletise käest?

Vapper tinasõdur

Enter: Jericho Cane (Arnold Schwarzenegger) - elutüdinud turvaspetsialist, kes püüab alkoholi abil unustada kaotatud naist ja last. Sajandilõpu melu New Yorgis tõotab aga pikemaid päevi ning optimistliku partneri (Kevin Pollak) abil ajabki sell end järjekordsel pohmelli-hommikul püsti. Alanud päev toob endaga kaasa kõike muud kui seda, millega Cane harjunud on. Suitsiidne börsimaakler, hulgusest kirikuisa, kes vaatamata väljalõigatud keelele maailma lähenevat hukku ennustab; tütarlaps Christine, keda osad kirikutegelased tappa, teised peita soovivad ning kes ise põgeneb kellegi Mehe eest. Mõistatusi mitmeks juhuks. Peatselt avanevad aga Cane'igi uskmatud silmad ning selgub, et 20 aastat tagasi Manhattanil sündinud Christine'i on kõik need aastad kasvatatud sajandilõpus vangist vabaneva Saatana pruudiks. Nende liidust peaks elualge saama anti-Kristus, kelle elutööks on elu lõpetamine Maal sellisel kujul nagu harjunud oleme. Arnie käed-jalad on aastavahetusel ilmselgelt tööd-tegemist täis.

Eeskujuks Tshernobõl

Filmi tegevus toimub New Yorgis, kuid võtted käisid Los Angeleses. Kaks linna erinevad teineteisest nagu öö ja päev, sestap nõudis suvise linnakese kujundamine süngeks talviseks New Yorgiks tootjatelt ekstra pingutusi. Veel keerulisem oli aga maa-alusele templile maailmalõpuline ilme anda. Inspiratsiooni saadi vanadest Tshernobõli fotodest, mis olevat suurepäraselt iseloomustanud mahajäetud ja roostes trööstitut inimasulat. Sarnaselt "Seitsmele" valitseb terve filmi vältel niiskelt õõnes meeleolu, sarnaselt "Kurjuse kaitsjale" kujutatakse Saatanat kui bondist bondimat meest, sarnaselt "Terminaatoriga" teab Austrian Oak (Arnie) mida "pahadega" peale hakata, sarnaselt "Omenile" ähvardab maailma lõpp anti-Kristuse läbi, kuid erinevalt kõigist loetletud õudus- ja põnevusfilmidest kutsuvad mõned stseenid "Maailma lõpus" esile paar tahtmatut, iseeneslikku naerupahvakut. Viimased klapivad hästi hiljutiste laialtlevinud hirmudega, mis kadusid vitsana vette kui selgus, et ka pärast detsembrikuu viimast südaööd on kuu ja tähed taevas ning puud ja loomad maa peal. Inimestest rääkimata.

Vaata lisaks


Filmile antud hinded

0 0%
0 0%
1 100%
0 0%
0 0%
Maailmalõpp
Zanr Action / Thriller
Aasta 1999
Osades Arnold Schwarzenegger
Gabriel Byrne
Robin Tunney jt.
Lavastaja Peter Hyams
Hinne 3.0000
Hindamiseks logi sisse!
Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid