Kasutaja: Parool:

13.sõdalane

13th Warrior

plussplussplussplussmiinus

1. Teise aastatuhande alguses pagendatakse Bagdadist noor Ahmad Ibn Fahdlan (Antonio Banderas. Või mõtlesid, et ta mängib viikingit????) kaugesse Põhja, kuna vaatas valitseja kaunist naist natuke sellise silmaga nagu pole päris sünnis.

2. Leiabki südametemurdja end reisilt sügavale metsa, mida nimetatakse tänapäeval Skandinaaviaks. Teel kohtab ta viikingeid, keda nimetatakse tänapäeval skandinaavlasteks.

3. Banderast, vabandust Ahmadi, shokeerib viikingite toorus, ülekõige aga nende räpakus, kombelõtv seks ja võikad inimohverdused. See on aga väike mure võrreldes sellega, mis teda ees ootab.

4. Viikingite pealik teatab kaunishingest araablasele, et nüüd, mehed läheme sõtta ja mitte inimeste vastu, vaid otsime metsast üles selle verejanulise koletise, kes meie rahva päid öösel maha kaksab. Ja saabki Ahmadist 13. sõdalane salgas, kus ta seda mitte olla ei tahaks.

5. Lähevad siis mehed metsa ja seal ta on - muistne õudus ja mitte ainsuses. Selgub, et vägivaldsetel pool-loomadel, pool-inimestel on nö peremeesloom, kelleks on antud legendis hoopis perenaine.

6. Rohkem ei räägi kui et läheb kõvaks madinaks. Ja õigustatult, sest filmi aluseks on Michael Crichtoni (jah, toosama, kes "Jurassic Pargi" kirjutas) romaan "Laibasööjad" (Eaters of the Dead) ning visuaalselt vaadatavaks on selle moondanud "Visa hinge" lavastaja John McTiernan, kes on samas ka "Thomas Crowni Afääri" lavastaja.

7. Pole vist vaja öelda, et Banderas on mänginud veel sellistes filmides nagu "Zorro mask", "Neli tuba", "Desperaado", "Evita", "Philadelphia" + mitmes-mitmes Pedro Almodovari filmis. Sündinud on Antonio juba 39 aastat tagasi Lõuna-Hispaania tuntud kuurortlinnas Malagas ning ristimisel anti talle nimeks José Antonio Domínguez Banderas.

8. Taani kuninga Hrothgari abikaasat ehk siis teras-ilmelist ja raske metsaeluga harjunud kuningannat Weilewi kehastab Diane Venora, keda mäletatakse vast kõige enam Al Pacino elukaaslasena filmis "Heat" (Pinge). Aga loomulikult oli see tema, kes mängis ka "Shaakalis" ja "Romes ja Julias" ja teeb kaasa ka (jälle koos Al Pacinoga) Michael Manni uues filmis nimega "The Insider".

9. Taani kuningat Hrothgari ennast mängib meil ja Hollywoodis tundmatu, kuid Rootsis seevastu vägagi kuulus Sven Wollter. Rootslased peavad temast väga lugu ning on talle kõikvõimalikke autasusid määranud (sh Rootsi oma Oscar ehk Guldbaggen). Sven on mänginud muuhulgas nii Alfred Nobelit kui ka peaosa Tarkovski filmis "Ohverdus".

10. Näitleja nimega Vladimir Kulich, kes mängib harilikult blondi sadisti mõnes teleseriaalis ("Salatoimikud"), on seekord küll jõhker ja karm, kuid ikkagi sõjasalga pealik ning kõik kuulavad ta sõna. Ka Ahmad kui kuuleb, et tema talgist siidised käed peavad mõõga haarama.

11. Ahjaa. Ahmadi ihuteenijat, kes talle Bagdadi poolt reisile kaasa anti, mängib Omar Sharif - tuntud araablaste kehastaja. Kandideeris ühe sellise rolli eest koguni Oscarile, aga sai hoopis Kuldse Gloobuse Peter O'Toole'i sõbra Ali Ibn Kharishi rolli eest filmis "Araabia Lawrence". Hariduselt on Omar matemaatik ja füüsik…

12. Muusika autor on tegijate tegija - Jerry Goldsmith on kandideerinud 18-nel korral Oscarile. Ühe on ikka võitnud ka: "Omeni" eest. Aga Goldsmithi muusikas suplevad veel sellised kinopärlid nagu "Seitse päeva mais", "Ahvide planeet", "Papillon", "Poltergeist", "Basic Instinct", "L.A. Confidential", "Alien", "Muumia", "Mulan", "Presidendi lennuk", … aitab. Rohkem ei loetle, muidu lähed kinno hoopis Jerry, aga mitte Banderase pärast.

13. Filmil on pikkust 1 tund ja 42 minutit, seega pääsed kinosaalist enne välja kui oled toolil põnevusest ja hirmust katte maha kraapinud.

Vaata lisaks


Filmile antud hinded

0 0%
0 0%
0 0%
2 100%
0 0%
13.sõdalane
Zanr Action / Thriller
Aasta 1999
Osades Antonio Banderas
Vladimir Kulich
Daniel Southern jpt.
Pikkus 1h 42min
Hinne 4.0000
Hindamiseks logi sisse!
Kas paljuräägitud majanduslangus Sind ka mõjutanud on?

Ei
Jah
Natuke
Mis majanduslangus?

Sügisene auhinnaloos


Auhinnaloosi võitja selgunud!
1

Mees, kes ei aimanud

The Man Who Knew Too Little
2

Thomas Crowni afäär

The Thomas Crown Affair
3

Täiuslik torm

The Perfect Storm
Autoriõigused | Koostööpakkumised ja reklaam | valid